Mrkev obsahuje vlákninu, sacharidy, minerální látky a vitamíny. Z minerálních látek mrkev obsahuje draslík, vápník, hořčík a železo. Z vitamínů najdeme v mrkvi vitamín A, beta – karoten, B1, B2, B3, B6, B 9 (kyselina listová), C a vitamín E. V mrkvi také najdeme lutein. Mrkev díky vitamínu C podporuje náš imunitní systém. Chrání nás před nachlazením a chřipkou. Vitamín C podporuje produkci kolagenu, tím vypíná naši pleť a urychluje hojení menších ran například při škrábnutí. Díky luteinu má mrkev pozitivní účinky na náš mozek. Mrkev je také prospěšná pro naše oči a pleť, pro naše ústa.
Má skvělé antibakteriální účinky zejména kolem našich zubů. Mrkev je také zdrojem antioxidantů jako beta karoten, vitamín c, lutein, zeaxanthin a lykopen, má tedy silné antioxidační účinky. Mrkev tak snižuje vznik mnoha nemocí, a to hlavně rakoviny. Mrkev také reguluje krevní tlak a vysoký krevní tlak snižuje. Mrkev je významným zdrojem vápníku a fosforu, podporuje tedy zdraví našich kostí a kosti jsou pevnější. Mrkev se hodí do různých salát. Skvělý je například mrkvový salát. Nastrouhejte mrkev, přidejte do ní citrónovou šťávu, trochu cukru. Můžete ještě vmíchat na kousky nakrájený ananas, mandarinku, pomeranč či jablíčko. Udělejte si skvělý detox džus.
Budete potřebovat 1 grep, 2 mrkve, 1,5 cm zázvor a med podle chuti. Vymakejte grep, v odšťavňovači vymačkejte vodu z mrkve a ze zázvoru. Vodu z grepu, zázvoru a mrkve smíchejte a dochuťte medem. Nicméně mrkev se skvěle hodí do různých smoothie. Život vám osladí mrkvový dort. Příjemně vás zahřeje mrkvová polévka. Zdravější jsou smažené mrkvové lupínky s římským kmínem než chipsy a mrkev se také skvěle hodí k masu. Zkuste sendvič s krůtí šunkou a mrkví anebo pečená krůtí prsa s mrkví a salátem z bulguru. Také si pochutnáte na glazované mrkvi.