Protahovací trn neboli protahovák znají velmi dovře všichni strojaři. S tímto nástrojem se seznamují v průběhu výuky na středních školách a učilištích a je to dokonce oblíbený předmět pro tvorbu technických výkresů. Laická veřejnost s těmito nástroji nepřijde prakticky vůbec do styku, a tak je pro mnohé z vás záhadou, co to vlastně je, k čemu to slouží, a proč je ve strojírenství zapotřebí něco tak složitého či nesrozumitelného, když by měly strojařům stačit vrtáky (výhrubníky a výstružníky), soustružnické nože, frézy a brusné kotouče pro běžné obráběcí procesy.
Protahovací trny jsou velice svérázné a také drahé obráběcí nástroje. Aby se vůbec výroba protahováku vyplatila, musí být předem jasné, že bude obrábět velké série obrobků. Je to tedy nástroj určený výhradně pro velkosériovou výrobu. Protahovací trn připomíná ozubený hřeben, každý zub postupným protahováním nástroje skrze předvrtaný otvor odebírá drobnou třísku, až dojde na poslední zub, který má již finální tvar otvoru a vlastně jej začistí a proces obrábění zakončí. A co se s ním tedy například zhotovuje?
Velmi složité vnitřní otvory – jestliže potřebujete zhotovit v kovovém materiálu komplikovaný a z hlediska geometrických tvarů velmi složitý otvor, nemáte prakticky jinou možnost, než použít protahovák. Představte si kupříkladu otvor v podobě devíticípé hvězdy, anebo v podobě nesouměrné křivky. Velmi typickým příkladem takového otvoru jsou vložky do dveřních zámků ve vašich dveřích.
Každý den berete do ruky klíče. Až je zas ráno před odchodem do zaměstnání uchopíte do dlaně, pozorně se na jeden z klíčů zadívejte ze všech úhlů a zejména zepředu – otvor pro klíč v mosazné zámkové vložce se vyrábí tímto způsobem a jak jistě uznáte, je to velmi složitý a komplikovaný otvor, který byste nevyrobili ani vrtákem ani ničím jiným.