Láká vás mít slanou vodu v bazénu? Proč ne, ovšem měli bychom si hned na začátku ujasnit, co pro vás slaná voda znamená, a k jakému účelu ji využít. Jde totiž o dva základní druhy koupele v bazénu se slanou vodou:
Sůl pro solinátor – solinátor je zařízení, které slouží pro dezinfekci vody v bazénu na bázi chlóru. Někteří lidé stále nechápou, že ačkoli se nejedná o klasické chlorové tablety, že jde o chlorovou chemii, tak krátce na vysvětlenou: Jestliže nasypete do vody kuchyňskou nebo mořskou sůl (nejlépe zbavenou jiných minerálů a stopových prvků a jiných nečistot), vytvoříte tím slaný roztok NaCl ve vodě H2O. Působením elektrického proudu v solinátoru se rozpuštěná sůl rozkládá na jednotlivé ionty sodíku a chlóru, a tím pádem se do vody dostává chlór, který ji dezinfikuje podobně, jako tablety chlornanu sodného. Koncentrace soli ve vodě je ovšem velmi nízká, jde spíše o stopové množství soli. Rozhodně ne takové, jako v moři.
Pokud byste chtěli váš bazén využívat podobně, jako koupel v Atlantiku na Kanárských ostrovech, museli byste zvýšit koncentraci soli tak, aby odpovídala 35 gramům na litr vody. To by v praxi znamenalo například do bazénu o rozměrech 7 x 4 metry nasypat celkem 980 kg soli, tedy necelou tunu, kterou by vám musel na pozemek dovézt nákladní automobil.
Toto by bylo samozřejmě nákladné i po finanční stránce, i když ne nereálné. Slaná voda ale příliš nesvědčí kovovým částem v nádrži, a tak se jedná spíše o teoretickou úvahu, než samotnou praxi. A chcete-li mít ze slané vody prospěch, aby se vám minerály a stopové prvky vstřebávaly pokožkou do krevního oběhu, využijte k tomu raději obyčejnou koupelnovou vanu, tam vám stačí pár pytlíků soli a lepší je sůl Himálajská s vyšším obsahem rozpuštěných látek, případně sůl Epsomskou s vysokým obsahem hořčíku, který je pro lidský organismus velmi potřebný.