Většina lidí si o hypotéku žádá u své banky, kde mají svůj běžný bankovní účet. Každá banka má svoje podmínky, které je potřeba splnit kvůli získání hypotéky. Jenže to není tak jednoduché, protože banky zpřísnily podmínky, za kterých hypotéky schvalují. Mezi nejčastější podmínky patří:
- Doložení příjmů a výdajů
- Dlouhodobá pracovní smlouva
- Žádné záznamy v registrech dlužníků
- Vlastní naspořená hotovost/nemovitost k rekonstrukci/stavební pozemek
Jakmile splníte všechny podmínky, banka většinou nebude mít problém vám hypotéku schválit. Jak budete mít peníze na úctě, můžete se pustit do stavby nebo do koupě bytu či domu. Tím to ale nekončí. Banka bude chtít vědět že jste poskytnuté peníze použili na financování bydlení, takže budete muset doložit nejen nákup nebo financování prací a nákup materiálu, ale budete muset doložit i kolaudaci ze stavebního úřadu a také stavební povolení nebo ohlášku. Pokud budete chtít rekonstruovat starší byt nebo dům, čeká vás povinnost zajistit odhad nemovitosti. Odhadce vám zhodnotí stav nemovitosti před rekonstrukcí a po ní, aby banka měla jistotu, že se hodnota nemovitosti prostřednictvím hypotéky zvýšila na potřebnou výši.
Teprve potom až doložíte dokumenty od úřadu, revize a podklady pro ukončení čerpání, máte hypotéku ukončenou. Potom už ji musíte jen splácet. Část lidí má sice dostatečně velké příjmy, ale mají problém například s tím, že v minulosti měli exekuci anebo platí nájem, protože v případě nájmu se samozřejmě snižuje bonita klienta, i když samozřejmě někde bydlet musí. Potom je možné se obrátit na nebankovní sektor, kde je mnohem snazší hypotéku získat. I nebankovní hypotéka má ale svá úskalí, http://euractiv.cz/analyzy/digitalni-agenda/digitalni-agenda-vyhody-prilezitosti-a-uskali/ a tím je například vyšší úrok, který bude daleko vyšší než úrok u banky. Proto si dobře rozmyslete, zda hypotéku podepíšete a případně u které společnosti.