V subtropické oblasti vám bude líp


Znáte to staré známé heslo „S úsměvem jde všechno líp“, jež se stalo úvodním mottem časopisu Dikobraz, který vycházel v pravidelných intervalech již za socialismu? Je to tak, úsměv na rtu vždy posiluje sebevědomí a dává životu smysl, ale k úsměvu musíte mít důvod, a to není jen tak. Musí být splněna řada podmínek – musíte se cítit spokojení, naplnění štěstím, musíte být zcela zdrávi a také žít v prostředí, co vám vyhovuje.

pohled na Jadran

Česká republika se nachází v mírném pásmu, a již z pohlednic Josefa Lady můžete snadno vyčíst, že i před mnoha desítkami let tu kolem Vánoc ležel sníh, a že se držel v krajině až do března či do dubna. Dlouhá zima je však pro našince velmi často důvodem k depresivní náladě a rozhodně se pobyt na takovém místě nevyrovná procházkám naboso podél mořského pobřeží. Zima nás nutí oblékat se do velmi teplého oděvu, a to není nikomu příjemné, protože máme na sobě poměrně těžkou vrstvu na pokožce, jenže naše pokožka je obdařena citlivými nervovými vlákny, a pro každého člověka je nejpřirozenější být nazí nebo jen velmi spoře oblékaní. Však si vybavte, že uleháte do postele k spánku v tenkém pyžamu, a že je zcela přirozené spát naboso.

moře v Chorvatsku

Jestliže ovšem využijete koupě domu v Chorvatsku a odstěhujete se tam, zjistíte, že tamní subtropické pásmo se od toho mírného velmi liší. Zima je tu výrazně kratší a v zimě tu také teplota bývá nad nulou a po sněhu ani památky. Může se tu stát, že výjimečně napadne více sněhu a že tu mrzne, ale to jsou pouze meteorologické anomálie. V zimě se sice nedá v Chorvatsku koupat v moři, pokud nejste vysloveně otužilci, ale na bosonohé procházky podél pobřeží je tamní klima vhodné i v lednu. Bude to sice studenější, ale na reflexní body na bosých ploskách je to skvělé povzbuzení, a je to svým způsobem obdoba velmi účinných a zdravých reflexních masáží.